Karomvágás
A nyulak karmait rendszeresen ellenőrizni kell! Javasoljuk 6-8 hetente a karomvágást speciális ollóval. Fontos, hogy amennyiben elhanyagoljuk ezt, úgy a karmok túlnőnek és a nyuszi aktív életmódja mellett leszakadhat, ami vérzéssel és nagy fájdalommal jár az állatkának.
Az első pár próbálkozásnál inkább ne csípjünk le sokat, csak annyit, amennyit feltétlenül muszáj. A fehér karmú nyusziknál könnyű dolgunk van, feltünően észrevehető a vércsatorna. A fekete karmoknál viszont vakon dolgozunk, ilyenkor érdemes egy lámpával alulról megvilágítani, hogy lássuk meddig szabad vágnunk.
A legegyszerűbb, ha egy törölközőt teszünk az ölünkbe, és erre tesszük a nyulat, majd a mancsát megfogva fésüljük hátra a szőrt az ujjainkkal. Ilyenkor jól látható a köröm. A karom vágásánál ügyeljünk arra, hogy a rózsaszín vércsatornájába ne vágjunk bele, hanem felette pár milliméterre tartsuk az ollót!
Ha minden igyekezet ellenére belevágunk a nyuszi karmának élő részébe,akkor se essünk kétségbe. Előfordul. Egy kevés vérzés csillapító port nyomjunk az ujjúnkkal a karomra egy pillanatra és ügyeljünk arra, hogy elálljon a vérzés.
A nyúl karomvágás nem nehéz dolog,de tapasztalat kell hozzá, ahhoz pedig gyakran rögös út vezet.
Ha nem meritek levágni a nyuszitok körmét, akkor ne kockáztassatok! Forduljatok állatorvoshoz, vagy akár elhozhatjátok hozzánk is, egy előre egyeztetett időpontban: >> KAPCSOLATFELVÉTEL <<
Fésülés és furminátorozás
A szobában tartott nyulak nagyon sokat vedlenek. Akár minden évszakban és akár többször is. Ilyenkor érdemes a bundájukat naponta kifésülni, és megkönnyíteni nekik a vedlést.
Fésű helyett használhatunk furminátort is. Ez a nyulak aljszőrzetét is szépen ki tudja fésülni. Sokkal praktikusabb és hatásosabb, mint egy sima fésű.
Szőrnyírás
A normál szőrű nyulaknak nincs szükségük szőrvágásra vagy -nyírásra. Vannak azonban hosszú, oroszlánfejű vagy angóra nyulak. Nekik hosszú és sűrű szőrzetük van. Ezek rendszeres gondozást igényelnek, hogy ne csomósodjanak össze. Fontos, hogy mindennap kifésüljük a bundájukat, és az elhullott szőröktől megszabadítsuk az állatot.
Nyáron a nagy melegben nyugodtan rövidre vághatjuk a bundájukat, így sokkal jobban fogják érezni magukat.
A hosszú szőrű nyulaknál nagyon fontos, hogy az intim területen is rendszeresen ellenőrizzük a szőrzetet. A pisitől könnyen összeállhat a bunda, vagy a bogyók elakadnak a szőrben. Ezek csúnya rasztásodást okoznak, amitől akár egész nap nedvesen maradnak ezek a területek.
Fürdetés
Az egészséges nyulakat nem szabad megfürdetni! Amennyiben súlyos hasmenése van az állatnak, akkor természetesen langyos vízzel mossuk le azokat a területeket, amelyeket muszáj. Csak állatorvosi javaslatra lehet őket fürdetni!